Parolasta lähti 680 metriä pitkä panssarijuna kohti itää

Panssariprikaatin joukot osallistuvat REPO 22 -taisteluharjoitukseen.
Panssarijuna. Kuva: Panssariprikaati / Twitter
Panssarijuna. Kuva: Panssariprikaati / Twitter

Maavoimien alueellinen taisteluharjoitus REPO 22 järjestetään Kouvolan-Savitaipaleen-Mikkelin alueella.

Panssariprikaati kertoo Twitterissä lähettäneensä panssarijunan matkaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– 680 metriä pitkä panssarijuna Parolasta on lastattu raskaalla raudalla ja matkalla itään kohti REPO 22-harjoitusta. Tuhansien varusmisten loppusota Karjalan prikaatissa käynnistyy tänään, tviitissään sanotaan kuvien kera.

Harjoitukseen osallistuu joukkoja Karjalan prikaatista, Maasotakoulusta, Porin prikaatista, Panssariprikaatista, 1. Logistiikkarykmentistä, Utin jääkärirykmentistä, Puolustusvoimien johtamisjärjestelmäkeskuksesta, Karjalan lennostosta ja Pohjois-Karjalan rajavartiostosta.

Mainos - sisältö jatkuu alla

REPO 22 -harjoitus kehittää joukkojen ja aselajien yhteistoimintaa hyökkäys- ja puolustustaistelussa, sekä eri tason esikuntia sotatoimien johtamisessa. REPO 22 -harjoituksen tavoitteena on kehittää johtajien tilanteenmukaista nopeaa päätöksenteko- ja toimeenpanokykyä, joukkojen taktista ja taisteluteknistä suorituskykyä sekä aselajien yhteistoimintaan.

Harjoitukseen osallistuu palkatun henkilökunnan lisäksi varusmiehiä ja reserviläisiä. Harjoituksen vahvuus on yhteensä noin 5 000 henkilöä ja 1 000 ajoneuvoa.

Mainos