Pääkaupungin vuokrissa muutos – ”tosiasioita ei tunnisteta”

Osmo Soininvaaran mukaan asuntomarkkinoilla voidaan nähdä iso heilahdus.
Rakennustyömaa Kalasatamassa Helsingissä kesäkuuta 2020. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA
Rakennustyömaa Kalasatamassa Helsingissä kesäkuuta 2020. LEHTIKUVA/HEIKKI SAUKKOMAA

Vihreiden pitkäaikainen vaikuttaja ja entinen kansanedustaja Osmo Soininvaara povaa muutosta pääkaupungin vuokramarkkinoille.

– Markkinavuokrat näyttävät kääntyneen Helsingissä laskuun kasvaneen tarjonnan ansiosta. Vuokranantajille tämän tosiasian tunnustaminen näyttää vievän aikaa. Pakottaisihan vuokrien alentaminen alaskirjauksiin tilinpäätöksessä, Soininvaara kirjoittaa Talouselämän kolumnissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hänen mukaansa markkinoilla nähdään uusi tasapainotila, kun opiskelijat ovat syksyllä muuttaneet Helsinkiin.

– Luulenpa, että vuokrat kääntyvät laskuun pitkään jatkuneen nousun jälkeen. Pelkästään oikotiellä on tarjolla yli 4 300 helsinkiläistä vuokra-asuntoa, eikä määrä ole syksyn lähestyessä juuri laskenut.

Soininvaara toteaa, että vuokra-asuntoa on pidetty perinteisesti varmatuottoisena sijoituksena.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Matalien korkojen aikana vahvasti vivutettu sijoitusasunto tuottaa pelkän vuokran kautta hyvän tuoton omille rahoille, minkä päälle tulee oletettu arvonnousu. Suurin osa uusista asunnoista on siksi mennyt sijoittajille. Kovin moni löysi tämän hunajapurkin ja nyt vuokra-asuntomarkkinoilla on puutetta vuokralaisista ja omistusasuntomarkkinoilla myytävästä.

Soininvaara ennustaa, että lopulta moni asuntosijoittaja poistunee pelistä kassan kautta myymällä asuntonsa.

– Siitäkin voi seurata iso heilahdus markkinoilla, jos kaikki keksivät senkin yhtä aikaa, hän kirjoittaa.

Mainos