Öljytankkerin ja rahtialuksen kerrotaan törmänneen Pohjanmerellä lähellä Hullin rannikkoa Englannin itäpuolella.
BBC:n lähteiden mukaan sekä tankkeri että rahtialus syttyivät tuleen.
Alueelle on saapunut pelastusaluksia, ja miehistöt ovat siirtyneet pelastusveneisiin. Britannian rannikkovartiosto koordinoi pelastusoperaatiota.
Ensimmäinen hälytys annettiin kello 9.48 paikallista aikaa. Tapahtumapaikalle on lähetetty myös pelastushelikopteri ja sammutuslentokone.
Avointen meriliikennetietojen mukaan kyseessä olisi amerikkalainen öljytankkeri Stena Immaculate, joka oli tapahtumahetkellä ankkuroituna. Siihen osui Portugalin alla purjehtiva rahtialus Solong.
Radioliikenteen perusteella molemmat alukset ovat tulessa. Öljytankkerin miehistö pääsi kokonaisuudessaan pelastusveneisiin, mutta Solongin miehistöstä on tiettävästi kateissa yksi henkilö.
American-flagged loaded tanker, Stena Immaculate, was hit at anchor by the Portuguese-flagged containership, Solong.
The Stena Immaculate is on fire. The crew abandoned ship. It sounds like all the Americans in the lifeboat were accounted for and the Solong is missing one. pic.twitter.com/6NJke9vayg
— Caroline (@carolineccurtis) March 10, 2025