Kesä näkyy piikkinä pysäköintimokien määrissä retkeilyalueilla, kertoo yksityistä pysäköinninvalvontaa harjoittava yritys ParkkiPate tiedotteessaan.
Yleiset virheet retkeilykohteissa ovat pysäköintimaksun suorittamatta jättäminen, puuttuva parkkikiekko ja pysäköinti muualle kuin merkityille alueille. Tietyt alueet roikkuvat tilastojen kärjessä vuodesta toiseen.
Pääkaupunkiseudulla autoilija löytää valvontamaksun tuulilasistaan todennäköisimmin Sipoonkorven kansallispuistossa, Hakunilan ulkoilualueella tai Kuusijärven ulkoilualueella Vantaalla, Meikon luonnonsuojelualueella Kirkkonummella, Nuuksion kansallispuistossa Espoossa, Palakosken virkistysalueella Vihdissä, Espoon Luukissa tai näiden alueiden läheisyydessä.
Helsingin sisällä pientä muutosta oli tapahtunut Pirkkolan urheilupuiston seudulla ja Paloheinän ulkoilualueella tehtyjen pysäköintivirheiden määrissä.
– Viime vuonna Pirkkolassa tehtiin enemmän pysäköintivirheitä kuin Paloheinässä, toissa vuonna taas näiden kohteiden keskinäinen sijoitus oli toisin päin, kertoo ParkkiPaten toimitusjohtaja Christian Metsäranta.