Nainen sokeutui kissan nuolaisusta

Yhdysvaltalaisnainen menetti näön toisesta silmästään kissan nuoltua häntä.

Yhdysvalloissa ohiolaisnainen menetti näön toisesta silmästään kissan nuoltua häntä ja bakteerien jouduttua hänen verkkokalvolleen, kertoo Fox News. Syyksi paljastui kissanraapimatauti.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Tohtori Kris Brickmanin mukaan tartunnan voi saada vaikka pienestä naarmusta, joka altistuu kissan suulle. Taudista ei ole vaaraa kissoille itselleen, mutta se voi olla ihmisille terveysriski. Kissanraapimatauti voi vaikuttaa aivoihin, silmiin, sydämeen tai muihin sisäelimiin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kissoista noin 40 prosenttia kantaa bakteeria, joka voi johtaa tautiin. Vaikka taudista johtuvat vakavat komplikaatiot ovatkin harvinaisia, ne voivat vaatia paljon hoitoa. Tapaukset ovat yleisimpiä alle viisivuotiailla ja muilla, jotka kärsivät heikosta immuniteetista.

Brickmanin mukaan kissanomistajien kannattaa pestä kätensä lemmikkiensä kanssa leikittyään. Kissojen ei kannata hänen mukaansa antaa nuolla avohaavoja ja purruksi joutumista kannattaa välttää.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos