Kuolonkolari tapahtui Espoossa lokakuussa 2020. Kuvituskuva Kehä III:sta. LEHTIKUVA / MIKKO STIG

MTV: Kuljettaja ajoi kaksi ihmistä kuoliaaksi – hovioikeus tuomitsi tappoina

Kuolonkolarin Kehä III:lla ajaneen virolaismiehen tuomio koveni tuntuvasti.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Helsingin hovioikeus on ankaroittanut Espoossa kuolonkolarin ajaneen virolaismiehen tuomiota, uutisoi MTV.

Mies ajoi katsastamattomalla leasing-BMW:llä vastaantulijoiden kaistaa ja törmäsi vastaantulleeseen autoon Kehä III:lla Espoossa lokakuussa 2020.

Vastaantullut kuljettaja ei ehtinyt reagoida kovaa vauhtia päin tulleeseen autoon. Autossa ollut keski-ikäinen aviopari menehtyi tapahtumapaikalle.

Mies oli yli kahden promillen humalassa ja ajoi vastaantulijoiden kaistalla noin 20 kilometrin matkan ennen onnettomuutta. Hän ei myöskään ollut noudattanut poliisin antamaa pysähtymiskäskyä, vaan päinvastoin kiihdyttänyt.

Aiemmin käräjäoikeus oli tuominnut 1973 syntyneen Janek Tammemäen neljän vuoden ja kahden kuukauden vankeuteen kahdesta törkeästä kuolemantuottamuksesta, törkeästä rattijuopumuksesta sekä törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta.

Mies vetosi oikeudessa, ettei muista tapahtuneesta mitään.

Hovioikeuden mukaan kyse ei ollut törkeistä kuolemantuottamuksista, vaan tapoista. Hovioikeus korotti vankeusrangaistusta 10 vuoteen ehdotonta vankeutta.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)