Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK:n elinkeinojohtaja Marko Mäki-Hakolan mukaan maaseudulla on pulaa työvoimasta useilla aloilla.
– Maatilat tarvitsevat apukäsiä, marjatilat hurjasti kausityövoimaa, metsätaloudessa tarvitaan niin hakkuukoneiden kuljettajia kuin metsätyöntekijöitäkin. Kylätoimijat voivat työllistää pitkäaikaistyöttömiä, ja matkailutehtäviä on niin pehtooreille kuin ravintolahenkilökunnallekin. Lisäksi digitalisaatio luo kysyntää esimerkiksi koodareille ja tubettajille, Mäki-Hakola kirjoittaa Helsingin Sanomissa.
Hänen mukaansa maaseudun työvoimatarvetta ei tiedosteta.
– Aktiivimallin alkukahinoissa uumoiltiin, ettei maaseudulla olisi aktiivisuuden paikkoja ja työn perässä pitäisi muuttaa kaupunkiin. Todellisuudessa maaseudulla taitaa olla enemmän mahdollisuuksia kuin monissa kaupungeissa.
Mäki-Hakola kirjoittaa, että ”poliittisessa päätöksenteossa on huolehdittava maaseudun yrittämisen ja asumisen edellytyksistä.”
– Maakuntien tulee varmistaa, että maakuntauudistuksen toteuduttua työvoimapalveluja on saatavilla myös harvaan asutuilla alueilla.
MTK on myös suunnitellut oman digitaalisen työvoimatoimiston, jollla parannetaan maaseudun työvoiman saantia.