Kerrostaloasuntoja Rovaniemellä. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Moni yritys on valmis laajentamaan toimintaansa pieniin kuntiin

Yrittäjägallupin vastaajista 41 prosenttia ilmoitti olevansa kiinnostunut laajentamaan palvelujaan uusille alueille kilpailutusten kasvaessa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Pk-yrityksillä on vahvaa kiinnostusta laajentaa toimintaansa uusiin ja pienempiin kuntiin, mikäli julkinen kilpailutus lisääntyy, osoittaa tuore Yrittäjägallup.

Kyselyyn vastasi yli tuhat pk-yrityksen edustajaa, joista jopa 41 prosenttia ilmoitti olevansa kiinnostunut laajentamaan palvelujaan uusille alueille kilpailutusten kasvaessa. Yrityksistä 51 prosenttia kertoi ylipäätänsä olemaan valmis tarjoamaan palveluita, jos kilpailutus lisääntyy.

– Pienet kunnat ovat esittäneet huolensa palvelujen saatavuudesta, mikäli inhouse-ostot rajataan sidosyksiköiltä. Tämä huoli on turha. Yrittäjät ovat valmiita tarjoamaan palvelujaan ja osallistumaan kilpailutuksiin, mikäli markkinoita avataan. Kilpailutukset voivat olla yritykselle ponnahduslauta kasvuun, Suomen Yrittäjien johtaja Harri Jaskari sanoo tiedotteessa.

Hallitus on parhaillaan muuttamassa sidosyksiköitä eli niin sanottuja inhouse-yhtiöitä koskevaa sääntelyä hallitusohjelman mukaisesti. Muutosten myötä hankintayksikön tulisi omistaa vähintään 10 prosenttia yhtiöstä, jolta se tekee inhouse-hankintoja.

Esitys on tulossa pian eduskuntaan.

– Nykyinen laki on mahdollistanut inhouse-yhtiöiden hyödyntämisen ja kilpailutusten välttämisen mitättömällä omistuksella. Kilpailutusten kiertämiselle tarvitaan stoppi, jotta verorahat käytetään tehokkaasti, elinkeinopolitiikan asiantuntija Katja Rajala Suomen Yrittäjistä toteaa.

Yksi viidestä yrityksen edustajasta kertoo, että inhouse-yhtiöt ovat heikentäneet mahdollisuuksia tarjota julkiselle sektorille palveluita, 33 prosenttia ei osaa sanoa ja 46 prosenttia on eri mieltä.

Vastaajista kolmannes uskoo pärjäävänsä kilpailutuksissa inhouse-yhtiöille.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Opi sukeltamaan, ajattele kuin valkohai!

Suositut sukelluskurssit kokeneiden ammattilaisten johdolla. Verkkokaupassamme voit räätälöidä itsellesi sopivan paketin.
Tarjous

MUISTA LOGO!

Oy Sarin sukellus Ab
Roihupellon maauimala, Niinistö

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)