Keskustan kansanedustaja, ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Matti Vanhasen mukaan Euroopan unioni tarvitsee oman Afrikka-komissaarin. Hän aikoo puhua asiasta lauantaina Berliinissä Berlin Economic Forumissa.
– Afrikka-asioihin keskittynyt EU-komissaari nostaisi Afrikka-aiheiden painoarvoa koko unionin työssä ja auttaisi koordinoimaan jäsenvaltioiden tekemää työtä, Vanhanen sanoo tiedotteessaan.
Afrikka on hänen mukaansa nostettava EU:ssa keskeisten kysymysten joukkoon ensi vuonna alkavalla uudella viisivuotiskaudella.
– Tähän asti jokainen EU-maa on hoitanut Afrikka-toimintoja itsenäisesti vailla yhteistä koordinaatiota, Vanhanen arvioi.
Hän huomauttaa, että suhtautuminen muuttoliikkeeseen jakaa EU-maita vahvasti. Jako heijastuu eri maiden haluun kantaa yhteisvastuuta muuttoliikkeestä.
– Kaikki ovat kuitenkin periaatetasolla valmiita vaikuttamaan juurisyihin. Tästä yhteisestä halusta on rakennettava poliittinen tahto vaikuttaa laaja-alaisesti ja hyvin koordinoidusti Afrikan kysymyksiin.