Vasemmistoliiton puheenjohtaja Li Andersson tyrmää Sdp:n kansanedustaja Erkki Tuomiojan ehdotuksen vasemmistopuolueiden yhdistymisestä.
– Tämä on varmaan Erkki Tuomiojan omaa ajattelua. Tuollainen asia ei ole millään tavalla ajankohtainen, eikä sille löydy kannatusta vasemmistoliiton piirissä, Andersson sanoo MTV:lle.
Tuomioja kertoi Lännen Medialle kannattavansa Sdp:n ja vasemmistoliiton yhdistymistä.
– Vasemmistoliittolaiset ovat valtaosin sosiaalidemokraatteja. Voi kysyä, miksemme toimisi samassa puolueessa ja keräisi suurempaa voimaa tätä kautta. Olen tämän ennenkin todennut, ettei ole olemassa muita kuin historiallisia syitä, miksi nämä kaksi puoluetta ovat erillään, Tuomioja perusteli.
Li Andersson on eri mieltä. Hänen mukaansa Sdp:n ja vasemmistoliiton välillä on eroja muun muassa suhtautumisessa ilmasto- ja ympäristöasioihin ja työmarkkinakysymyksiin.
– Pidän itse asiassa hänen perustelujaan aika outoina, Andersson sanoo MTV:lle.