Professori Matti Tuomalan mukaan valtiovarainministeri Petteri Orpon (kok.) puheet muistuttavat Britannian legendaarisen pääministerin Margaret Thatcherin puheita.
– On virheellistä sanoa, että veronkevennyksiä annettaisiin ikään kuin kyse olisi alun perin valtion rahoista. Ne ovat ihmisten rahoja, Petteri Orpo sanoi viime viikolla eduskunnan lähetekeskustelussa esitellessään ensi vuoden budjettia.
– Kuulostaako tutulta? Ne meistä, jotka elivät tai jopa asuivat Britanniassa 1980-luvulla, muistavat, että täsmälleen näin puhui silloin pääministeri Margaret Thatcher. ”Valtioilla ei ole omia rahoja. On vain veronmaksajien rahaa”, kirjoittaa professori Matti Tuomala Palkansaajien tutkimuslaitoksen blogissa.
Thatcherin kommentti heijasti hänen libertaarista maailmankuvaansa, jota hän oli ammentanut libertaari-ikoni Friedrich von Hayekin ajattelusta.
Loppuun asti vietynä ajatus ihmisten omista rahoista veisi Tuomalan mukaan filosofi Robert Nozickin ajattelua seuraten minimivaltioon tai yövartijavaltioon, jonka ainoaksi tehtäväksi jäisi huolehtiminen siitä, ettei omistusoikeuksia loukattaisi.
– Yövartijavaltiokin täytyy rahoittaa jollain tavalla. Ihmisten pitäisi luovuttaa vapaaehtoisesti omia rahojaan valtiolle, Tuomala toteaa.