Ensi maanantaista alkaen koko kaupan alalle astuu voimaan ylityökielto, joka koskee kaikkia alan työntekijöitä ja on voimassa toistaiseksi.
Ylityökielto tarkoittaa, että työntekijät eivät tee ylityötä työnantajan pyynnöstä. Ylityö on aina vapaaehtoista ja työntekijöillä on täysi oikeus kieltäytyä siitä.
PAMin tavoitteena on saavuttaa reilu ja oikeudenmukainen työehtosopimus kaupan alan työntekijöille. Koska neuvotteluissa ei ole saavutettu riittävää edistystä, PAMin hallitus on päättänyt jo aiemmin ilmoitettujen toimien lisäksi julistaa ylityökiellon.
– Ylityökiellolla vaikutetaan mahdollista lakkoa edeltävän viikon työskentelyyn ja varmistetaan lakon vaikuttavuutta, toteaa PAMin järjestöjohtaja Risto Kalliorinne.
PAMin ja Kaupan liiton työriitaan on etsitty ratkaisua valtakunnansovittelijan johdolla maanantaista 3. helmikuuta. alkaen. Seuraava sovittelutapaaminen on sovittu maanantaiksi 10. helmikuuta.
Mikäli sovitteluprosessi ei tuota tulosta, alkavat kaupan alaa koskevat laajat lakot aiemmin ilmoitetun mukaisesti maanantaina 17. helmikuuta. Kaupan alalla on voimassa jo myös aiemmin julistettu vuoronvaihtokielto sekä tilapäisen siirron kielto.