Vuoden vaihteessa muuttunut liikevakuutuslaki on käynnistänyt vakuutusyhtiöiden välillä ennennäkemättömän hintakilpailun, kertoo Kauppalehti.
Kaikki Suomen suurimmat vakuutusyhtiöt ovat joko uudistaneet tai uudistamassa liikennevakuutuksiaan sekä hinnoittelua ja bonusjärjeselmiä. Maksimibonukset ovat nousseet lähes kaikissa yhtiöissä.
Uusi liikennevakuutuslaki takaa vakuutusyhtiöille entistä vapaammat mahdollisuudet kehittää bonusjärjestelmiä. Hinnoittelussa voidaan vastedes käyttää aiempaa vapaammin hyödyksi myös asiakkaan aiempaa vahinko- ja vakuutushistoriaa.
Eniten uudistuksesta hyötyvät kakkosauton ostajat, joilla sattuu olemaan vähäinen liikennevahinkohistoria. Nykymallin mukaan kakkosautolle voi saada heti täydet bonukset, mikäli vakuutuksen ottajan historia on kolariton.
Vakuutuksen ottajalle tämä tietää kuitenkin myös enemmän työtä.
– Entistä tarkemmin pitää käydä läpi, mikä vakuutuksen bonus ja hinta olisi omilla tiedoilla. Kannattaa katsoa esimerkiksi, miten nopeasti bonusta kertyy, miten vahinko vaikuttaa bonukseen ja vaikuttaako se vain yhden auton bonuksiin, Fine Vakuutus- ja rahoitusneuvonnan vakuutusasiantuntija Hanna Salo sanoo Kauppalehdessä.
Aikaisemmin vakuutusyhtiöiden bonustaulukot olivat melko samanlaisia. Nyt maksimibonukset vaihtelevat 70 prosentista jopa 83 prosenttiin.