Kiinalaiselta autovalmistajalta mullistava ilmoitus

Uuden lataustekniikan väitetään mahdollistavan 400 kilometrin matkan viiden minuutin latauksella.
Vientiin meneviä ajoneuvoja Yantain satamassa Kiinassa helmikuussa 2025. AFP / LEHTIKUVA
Vientiin meneviä ajoneuvoja Yantain satamassa Kiinassa helmikuussa 2025. AFP / LEHTIKUVA

Kiinalaisen sähköajoneuvojen valmistajan BYD:n osakkeet olivat tiistaina nousukiidossa sen jälkeen, kun yhtiön perustaja Wang Chuanfu väitti maanantaina, että Teslan kilpailijana pidetyn sähköauton voi nyt ladata lähes yhtä nopeasti kuin tankata bensa-auton.

Wang sanoi maanantaina, että Shenzhen-konsernin uusi latausjärjestelmä BYD:n omille sähköautojen akuille voi lisätä ajoneuvojen toimintamatkaa noin 400 kilometriä viiden minuutin latauksella.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Väite viittaisi siihen, että BYD on ottanut harppauksen kilpailijoidensa, kuten Teslan ja Mercedes-Benzin, edelle pikalataustekniikassa. Uusi latausjärjestelmä vaatii kuitenkin toimiakseen muun muassa riittävän jännitteen latausasemilla.

BYD:n osake on noussut viimeisen vuoden aikana 85 prosenttia Hong Kongin pörssissä, kertoo talouslehti Financial Times.

FT:n mukaan BYD aikoo aluksi asentaa noin 4000 laturia tukeakseen uutta pikalataustekniikkaa.

Kiinan odotetaan asentavan tänä vuonna noin 460000 uutta julkista sähköajoneuvojen laturia, mikä vastaa noin kahta kolmasosaa maailmanlaajuisesta markkinasta.

BYD tiedotti, että kaksi sen urheilukäyttöön suunniteltua ajoneuvoa varustetaan uudella ultranopealla latausjärjestelmällä huhtikuusta alkaen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

BYD:in osakkeisiin on sijoittanut muun muassa suursijoittaja Warren Buffetin Berkshire Hathaway -yhtiö. BYD ravisteli automarkkinoita jo aiemmin tänä vuonna julkistamalla noin kuukausi sitten uuden itsenäiseen ajoon kykenevän tekniikan, jota kutsutaan ”Jumalan silmäksi”. Autoa ohjataan esimerkiksi sensoreiden ja kameroiden avulla. BYD aikoo asentaa teknologian kaikkiin uusiin autoihinsa.

BYD:in teknologiset harppaukset lisäävät esimerkiksi yhdysvaltalaisen Teslan ja saksalaisen Volkswagenin paineita sähköautojen kehittämisessä, sillä molemmat yhtiöt ovat menettäneet markkinaosuuksiaan kiinalaisille sähköautojen valmistajille.

FT:n lainaaman shanghailaisen konsulttiyhtiö Automobilityn tietojen mukaan BYD:in markkinaosuus Kiinan sähköautojen tuotannosta oli alkuvuonna noin 27 prosenttia. BYD:in osuus Kiinasta tammi-helmikuussa kansainvälisille markkinoille viedyistä sähköautoista oli noin 16 prosenttia.

Mainos