Keskustan edustaja pääministerin puheista: Sinipunaa pukkaa

Joonas Köntän mielestä seuraava hallitus rakentuu sinipunan tai perussinipunan varaan.
Joonas Könttä. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Joonas Könttä. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Keskustan kansanedustaja Joonas Könttä pitää todennäköisimpänä seuraavana hallituspohjana kokoomuksen ja SDP:n muodostamaa hallitusta, mutta hän ei sulje pois myöskään perussuomalaisten liittymistä kolmanneksi. Keskustan hallitus- tai oppositionäkymistä hän ei esitä näkemystä.

– Sinipunaa pukkaa. Se on aistittavissa eduskunnassa ja tässä(kin) Helsingin Sanomien jutussa, Könttä sanoo yhteisöpalvelu Twitterissä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän viittaa kommentissaan pääministeri Sanna Marinin (sd.) pitkään talousaiheiseen haastatteluun Helsingin Sanomissa. Siinä Marin muun muassa toteaa olevansa monessa suhteessa pragmaatikko, mutta olevansa ajatusmaailmaltaan vasemmistolainen. Marin kommentoi myös hallitusyhteistyön mahdollisuuksia kokoomuksen kanssa.

– On selvää, että SDP:llä ja kokoomuksella on erilaisia näkemyksiä taloudesta ja työllisyyspolitiikasta, mutta vaalituloksen pohjalta neuvotellaan ja katsotaan, mitkä asiat yhdistävät ja erottavat, hän luonnehtii.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Kokoomuksen kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo ei puolestaan näe juurikaan yhteistä Marinin ja kokoomuksen talousajattelussa.

– Olipas haastattelu. Rajapintaa kokoomuslaiseen ajatteluun on lähes nolla.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos