Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kimmo Tiilikaisen mukaan keskusta toivoo sosialidemokraattien vastavalitun puheenjohtajan Antti Rinteen pystyvän lunastamaan kevään mittaan esittämänsä puheet. Tiilikaisen mukaan Rinne on sanonut, että kesäkuussa pidettävissä hallitusneuvotteluissa on tehtävä päätöksiä kasvun ja työllisyyden vauhdittamiseksi.
”SDP:tä velvoittavat hallitusohjelman toteutumattomien työllisyys- ja työttömyystavoitteiden ohella myös suomalaisille viime vaaleissa antamansa lupaukset 100 000 työpaikasta ja nuorisotyöttömyyden nollatoleranssista”, Kimmo Tiilikainen toteaa tiedotteessaan.
Tiilikaisen mukaan Rinne on myös vaatinut myös esimerkiksi lapsilisien leikkaamispäätöksen avaamista.
”Leikkaamisesta voidaan luopua kokonaan, jos hallitus peruu toimimattomat ja veronmaksajille kalliit oppivelvollisuusiän pidentämisen ja kotihoidontuen muutokset, nostaa tupakkaveroa tai karsii tehottomia yritystukia. Esityksemme ovat Rinteen käytettävissä.”