Vahasalo kysyy hallitukselle osoittamassaan kirjallisessa kysymyksessä, aikooko hallitus heikentää Aurinkorannikon koulun ja muiden ulkomailla toimivien koulujen rahoitusta.
Espanjan Aurinkorannikolla on jo parinkymmenen vuoden ajan toiminut yksityinen suomalainen peruskoulu, jossa annetaan Vahasalon mukaan perusopetusta ensimmäisestä yhdeksänteen vuosiluokkaan. Myös lukiokoulutusta ja esiopetusta annetaan.
Eduskunnan sivistysvaliokunnan puheenjohtajana toimivan Vahasalon mukaan Aurinkorannikon koulu on Suomen perusopetuslain alainen yksityiskoulu. Sillä on todistuksenanto-oikeus, ja se saa oppilaskohtaista valtionapua Suomesta. Sillä on myös Espanjassa virallinen asema ja toimilupa.
Koulun opetussuunnitelmassa painotetaan muun muassa kansainvälisyyttä, luovuutta, omien juurien ja kotimaan kunnioittamista sekä Espanjan ja yleensä eurooppalaisen kulttuurin tuntemusta.