Juhana Vartiainen: ”Työttömät töihin kuntiin” on ala-arvoinen keino

Kokoomusedustajan mukaan eläkeputken poisto on askel parempaan.

Kokoomuksen kansanedustaja Juhana Vartiainen kommentoi Twitter-tilillään eläkeputken poistoon liittyviä seikkoja.

Hän on jakanut Keskuskauppakamarin pääekonomisti Mauri Kotamäen tviitin, jossa Kotamäki arvostelee eläkeputken poistoon liittyviä ongelmia. Suomen ammattiliittojen keskusjärjestö SAK nosti tuoreessa Helsingin Sanomien uutisessa esiin näkemyksen, jonka mukaan kunnilla on laissa säädetty velvollisuuus tarjota ikääntyville työttömille töitä tai työllisyyspalveluita, mikäli henkilö on putoamassa alhaisemmalle työmarkkinatuelle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Kätevää – kivampi olla aina voittajien puolella. Ja SAK:n tässä kannattama järjestelmä on tunnetusti kehno. Kunnat teettävät pahimmassa tapauksessa täysin turhanpäiväistä ”työtä”, jotta työtttömyysturvan kustannukset menevät muiden piikkiin, Kotamäki kommentoi.

Juhana Vartiainen pitää Kotamäen kommenttia perusteltuna. Hänen mukaansa putken poisto on silti kaikkiaan hyvä asia.

– Mauri [Kotamäki] muistuttaa totuuksista, Vartiainen sanoo.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Putken poisto on silti askel parempaan. On paljon vähemmän houkuttelevaa joutua kuntien velvoitteiden kohteeksi kuin saada ansiosidonnaista. Mutta ”työttömät töihin kuntiin” on työvoimapolitiikan ”keinona” ala-arvoinen, Vartiainen katsoo.

LUE MYÖS:
Ay-johtaja HS:lle: Saamme paljon palautetta eläkeputken poistosta (VU 20.12.2020)

Mainos