Iso-Britanniassa mahdollisesti jopa 13 000 orjatyöläistä

Uusien arvioiden mukaan orjatyöläisten määrä Iso-Britanniassa on 10 000 ja 13 000 välillä, kertoo BBC.

Modernin orjuuden uhrit ovat usein prostituutioon pakotettuja naisia, vangittuna pidettyjä kotiapulaisia, sekä pelto-, tehdas- ja kalastustyöläisiä.

Uhreja on jopa sadasta eri maasta, joista keskeisimpiä ovat Nigeria, Albania, Vietnam ja Romania. Osa orjatyöhön pakotetuista on kuitenkin myös brittiläissyntyisiä aikuisia ja lapsia.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Iso-Britanniassa on suunnitteilla uusi modernia orjuutta koskeva laki, jonka tarkoituksena on auttaa puuttumaan paremmin ihmiskauppaan ja pakkotyöllistämiseen.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Iso-Britannian sisäministeri Theresa May kommentoi, että lakiuudistus on kuitenkin vain osa ratkaisua.

– On tullut aika toimia keskitetysti ja yhtenäisesti. Meidän on yhdessä astuttava vastustamaan modernia orjuutta tässä maassa ja laitettava piste viattomien ihmisten kärsimykselle ympäri maailmaa.

Iso-Britannian sisäministeriö aikoo lähestyä ongelmaa myös asettamalla ihmiskauppaan erikoistuneita joukkoja satamiin ja lentokentille etsimään potentiaalisia uhreja, jotta ihmiskauppa saataisiin pysäytettyä.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos