Iso-Britannian ulkoministeri Liz Truss varoittaa, että Venäjän presidentti Vladimir Putin ei välttämättä pysähdy Ukrainaan. Trussin mukaan Putin on ilmoittanut julkisesti, että hän haluaa palauttaa maan entisen valta-aseman Itä-Euroopassa.
– On tärkeää, että me ja liittolaiset nousemme Putinia vastaan. Tällä viikolla kohteena on Ukraina, mutta mikä maa on seuraavana, Truss kysyi Mail on Sundayn haastattelussa.
Ulkopoliittisen instituutin tutkija Jyri Lavikainen hieman ihmettelee ulkoministerin lausuntoa Ilta-Sanomien haastattelussa.
– Tulee ensimmäisenä mieleen, että ehkä hän katsoo vähän liian pitkälle tulevaisuuteen, Lavikainen sanoo IS:lle.
Lavikaisen mukaan Truss on oikeassa siinä, että Venäjän päämäärät eivät rajoitu vain Ukrainaan. Tutkija arvioi, että Venäjä haluaisi vaikutusvaltansa alle Ukrainan ja Valko-Venäjän sekä muita entisen Neuvostoliiton maita.
Lavikaisen mukaan tämä ei kuitenkaan koske Baltian maita, koska ne ovat jo EU:n ja Naton jäseniä.
– Seuraavaksi huomio kohdistettaisiin Georgiaan, Lavikainen toteaa.