Vertailu omistusmökkien ja vuokramökkien välillä kertoo, että kalliimmat paikkakunnat omistaa mökki ovat Savonlinna, Mikkeli ja Kuopio. Iltalehden mukaan vuokramökkien korkeimmat hintapyynnöt puolestaan ovat Salossa, Paraisilla ja Naantalissa.
Mökin omistuksen kuluihin on laskettu kiinteistöveron, sähkön ja jätemaksun lisäksi arviot tyypillisestä mökin vakuutuksesta ja tiemaksusta. Vertailussa oli mukana 14 paikkakuntaa.
Jos verrataan vuokramökin ja omistusmökin kustannuksia keskenään, edullisinta vuokrata mökki on Mikkelissä. Omistusmökin juoksevien kulujen hinnalla sieltä saa vuokramökin keskimäärin yli kolmeksi viikoksi. Ero selittyy sillä, että mökkien vuokrat olivat Mikkelissä maan halvimmat.
Kalleinta vuokraaminen on suhteessa omistusmökin kuluihin Kittilässä, jossa vuokramökin saisi omistusmökin kulujen hinnalla vain reiluksi viikoksi.