IL: Alkoholiin liittyvät poliisitehtävät vähentyneet

Alkoholilaista maalatut uhkakuvat eivät toteutuneet.

Tänä vuonna voimaan astuneen uuden alkoholilain arvioitiin nostavan merkittävästi alkoholin kulutusta sekä lisäävän poliisin tehtäviä. Kauhukuvat eivät kuitenkaan toteutuneet, kertoo Iltalehti.

Alkoholiin liittyvät poliisitehtävät ovat vähentyneet tammi-lokakuussa 1703:lla viime vuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Alkoholisidonnaisia tehtäviä ovat pahoinpitely, häiriökäyttäytyminen ja ilkivalta sekä kotihälytykset ja rattijuopumukset.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Poliisihallituksen Ari Järvenpään mukaan epäselvää on vielä se, mistä tehtävien määrän lasku johtuu. Poliisia ihmetyttää Iltalehden mukaan erityisesti kotihälytystehtävien voimakas lasku.

– Yksi syy voi olla se, että kun viikonloppuisin aamuyöstä niin sanottuja metelikeikkoja tulee hälytystehtävinä lähinnä kerrostaloissa, poliisi joutuu priorisoimaan tehtäviä. Jos samaan aikaan jossakin kaupungin toreilla saa turpaan, niin poliisi menee sinne ensin. Saattaa olla, että kansalaiset jättävät soittamatta sen takia, että ajatellaan, ettei se poliisi kuitenkaan tule, Järvenpää kertoo.

Iltalehti kertoo, että myös alkoholin kokonaiskulutuksen kasvu on ollut ennakoitua maltillisempaa. THL:n mukaan alkoholin kokonaiskulutus kasvoi vain 0,5 prosenttia. Ennen alkoholilain hyväksymistä THL arvioi kokonaiskulutuksen kasvavan neljä prosenttia.

Mainos