Eduskunnan talousvaliokunnan puheenjohtaja, kansanedustaja Vilhelm Junnila (ps.) nostaa esille viime aikoina vasemmistosta kuultua retoriikkaa Suomen vientikauppojen perumisesta.
Vasemmistoliiton puheenjohtaja Minja Koskela sanoi Uutissuomalaiselle, että jäänmurtajakauppojen peruuntumiseen pitää varautua. Koskelan mukaan Yhdysvallat on menossa suuntaan, jossa ”kaupat on syytä perua”.
Viime lokakuussa tehtiin aiesopimus yhdentoista jäänmurtajan toimittamisesta Yhdysvaltain rannikkovartiostolle. Niistä neljä on määrä rakentaa Suomessa. Hankkeen työllisyysvaikutukset ovat merkittäviä.
Helsingin Sanomat haastatteli kuluvalla viikolla espanjalaista geopolitiikan riskianalyytikko Bernardo Navazoa, joka sanoi pitävänsä jäänmurtajien myyntiä virheenä.
Vilhelm Junnila hämmästelee kannanottoja.
– Ensin vasemmistoliiton puheenjohtaja tekee vaatimuksia suomalaisten yritysten ulkomaankauppojen perumiseksi. Sitten HS haastattelee ”geopolitiikan riskianalyytikko” Bernardo Navazoa, joka kertoo, että Yhdysvaltojen ja Euroopan välirikko on väistämätön, ja että Suomen pitäisi perua jäänmurtajakaupat, PS:n kansanedustaja kirjoittaa X:ssä.
Hänen mukaansa mediassa ei mainittu, että Navazolla on tiivis suhde sosialisteihin kallellaan olevaan El Pais -lehteen.
– Mutta tässä ei ole vielä kaikki. Navazo on toiminut Espanjan sosialistisen pääministerin toimistossa, julkaissut ylistävän kirjan Ranskan sosialisti François Hollandesta ja kampanjoinut espanjalaisten ja yhdysvaltalaisten sosialistien puolesta, Vilhelm Junnila sanoo.
Hänen mukaansa sosialistinen Espanja on Naton heikoin lenkki, joka ei halua panostaa maanosan ja sitä myöten myöskään Suomen puolustamiseen.
– Sieltä on helppo vastustaa kaikkea länsimaista ja samalla myötäillä Venäjää. Loppukaneettina voisi todeta, että todella neutraalin näkemyksen ovat Hesarin pojat jälleen löytäneet. Lukijalle siitä ei kuitenkaan kerrota, Junnila jatkaa.
Ensin vasemmistoliiton puheenjohtaja tekee vaatimuksia suomalaisten yritysten ulkomaankauppojen perumiseksi. Sitten @hsfi haastattelee "geopolitiikan riskianalyytikko" Bernardo Navazoa, joka kertoo, että Yhdysvaltojen ja Euroopan välirikko on väistämätön ja Suomen pitäisi perua…
— Vilhelm Junnila (@vilhelmjunnila) January 22, 2026




