HS: Muotikauppojen myynti vähentynyt koronan vuoksi sadoilla miljoonilla

Muotikauppojen asiakasmäärät olivat vielä heinäkuussakin tavallista alempia.

Alan etujärjestö Muoti- ja urheilukauppa ry:n mukaan urheilukaupat ovat toipuneet hyvin kevään koronakriisistä, mutta muotikauppojen asiakasmäärät ovat sen sijaan Suomessa mukaan tavallista alempia vielä heinäkuun alkupuolella, Helsingin Sanomat uutisoi.

Muotikauppa oli tammi-kesäkuussa järjestön mukaan 23 prosenttia alempi kuin aiempana vuonna. Vaatteiden myynti verkossa kasvoi kuitenkin kesäkuussa lähes 200 prosenttia. Edes tämä kasvu ei kuitenkaan pelastanut tilannetta. Kaikkiaan Muoti- ja urheilukauppa ry kertoo myynnin vähenneen tänä vuonna 420 miljoonalla eurolla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Muotikaupan hiipumiseen vaikuttaa koronakriisin aiheuttama talouden epävarmuus. Aikuisten vaatteita ei osteta yleensä siksi, että niille olisi todellista tarvetta, joten niiden ostamisesta on silloin myös helpompi jättää väliin.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Muoti on niitä kulutuseriä, joita voi verrata vaikka samppanjaan. Sitä menee silloin, kun on aikaa ja rahaa itseensä satsaamiseen, sanoo etujärjestön toimitusjohtaja Velimatti Kankaanpää.

– Epävarmuus omasta toimeentulosta on myrkkyä muotimarkkinalle.

Kankaanpää arvioi toimialan yritysten kannattavuuden laskevan todennäköisesti suuresti. Vaikutukset työllisyyteen ovat hänen mukaansa nähtävissä todennäköisesti vielä vuoden päästäkin.

Mainos