HS: ”Hallitusohjelmasta on tullut puolijumalallinen instituutio”

Elinkeinoministeri Jan Vapaavuori (kok.) arvostelee Helsingin Sanomien haastattelussa nykyisen kaltaista hallitusohjelmaa.

– Hallitusohjelmasta on tullut puolijumalallinen instituutio, jossa on määritelty kaikki isot asiat. Ja isoja asioita voidaan tehdä vain, jos ne ovat hallitusohjelmassa, Vapaavuori sanoo HS:lle.

Nykyisen hallituksen ohjelmasta on hänen mukaansa tullut ”pakkopaita”, joka ei pysy ympärillä tapahtuvien muutosten perässä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Näin yksityiskohtaiset, sitovat ja vahvasti ohjaavat hallitusohjelmat eivät ehkä enää ole se tapa, jolla ylipäätään pitäisi mitään organisaatiota johtaa, Vapaavuori katsoo.

Hän peräänkuuluttaa huomattavasti nykyistä lyhyempiä, yleispiirteisempiä ja strategisempia hallitusohjelmia, joiden vastapainona hallituksen tulisi pitää nykyistä useammin strategiaistuntoja.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Vapaavuoren nykyisellä ministerikaudella tämäntapaisia istuntoja on ollut hänen mielestään vain yksi, kevään puoliväliriihi. Vapaavuori on toiminut elinkeinoministerinä viime marraskuun puolivälistä.

– Ohjelma ankkuroitiin ennustettua vahvempaan talouskasvuun, mutta nyt on käynyt ilmi, että ei saatu edes ennustettua talouskasvua. Ja suurin haaste ei ehkä olekaan alijäämä, vaan talouden globaali rakennemurros, joka ravisuttaa Suomen keskeisiä kivijalkoja, Vapaavuori sanoo.

– Hallitusohjelma ei anna ollenkaan osviittaa sille, mitä tässä ajassa ja näissä haasteissa ja tämän talouskasvun oloissa pitäisi tehdä.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos