Tunnelma Hongkongissa on odottava, sillä vaalissa äänestäneiden määrä on ruuhkauttanut äänestyspaikat niin, että tuloksia saadaan arviolta viisi tuntia alkuperäistä aikataulua jäljessä.
Vaikka äänestys alkoi laiskasti heti vaaliuurnien auettua puoli kahdeksalta aamulla, nousi äänestysaktiivisuus ennätyskorkeaksi erityishallintoalueen historiassa, kun hongkongilaiset äänestivät ensimmäisissä lainsäädäntöneuvoston vaaleissa sitten vuoden 2014 protestien.
Vaaleissa vastakkain ovat demokraattiryhmittymä ja Kiinan Kommunistisen puolueen suojeluksessa oleva Kiina-mielisten koalitio. Demokraattiryhmittymä tarvitsee yhden kolmasosan lainsäädäntöneuvoston paikoista pitääkseen veto-oikeuden esitettäviin lakeihin.
Noin 3,8 miljoonasta rekisteröityneestä äänestäjästä 52,57 prosenttia oli käyttänyt äänensä kello 22:30 mennessä, kun äänestysaikaa oli virallisesti jäljellä tunti. Lopullinen luku sataneen arvioiden mukaan vasta kolmelta aamuyöllä, kun kaikki halukkaat ovat äänestäneet. Edellisissä, vuoden 2012 vaaleissa koko äänestyspäivän äänestysaktiivisuus oli vain 53,05 prosenttia.
Ääntenlaskun aloittaminen myöhästyi, koska silminnäkijähavaintojen mukaan jono äänestyspaikoille oli paikoitellen yhä paikoitellen satoja ihmisiä vielä puoli yhdeltätoista illalla, kun vaaliuurnien oli määrä sulkeutua. Äänestyspaikat ovat kuitenkin yhä edelleen avoinna puoli kahden aikaan yöllä paikallista aikaa, sillä Hongkongin äänestysohjesäännön mukaan kaikki jonoihin ennen äänestyspaikkojen sulkemista ehtineet saivat äänestää.
Kun äänet saadaan vihdoin laskettua, voi vaalissa olla hyvinkin yllättävä tulos. Vuonna 1997 tapahtuneen Hongkongin Isolta-Britannialta Kiinalle luovutuksen jälkeen syntynyt ikäluokka pääsi äänestämään nyt ensimmäistä kertaa. Erityisen aktiivisesti äänestyspaikoille suuntasivatkin juuri nuoret, joiden parissa esimerkiksi Hongkongin itsenäistymisen kannatus on yli kaksi kertaa suurempaa kuin muun väestön. Juuri tämä ikäluokka oli erityisen aktiivinen vuoden 2014 nykyhallintoa kritisoivissa protesteissa.
Vaalivilppiä havaittu
70-paikkaisen lainsäädäntöneuvoston paikoista puolet täytetään suoralla vaalilla vaalipiirien mukaan. Viisi lainsäädäntöneuvoston paikoista täytetään niin kutsuttujen erikoispaikkojen edustajilla, joiden ehdokkaat valitaan kunnanvaltuustoja vastaavista kaupunginosaneuvostoista.
Jäljelle jäävät 35 paikkaa täytetään eri intressiryhmien, kuten finanssialan, tekstiiliteollisuuden tai koulutuksen edustajien kautta. Intressiryhmät nimeävät itse omat ehdokkaansa ja paikoista pääsee äänestämään noin kuusi prosenttia väestöstä. Kiinan valtionyhtiöt ovat vahvasti läsnä Hongkongissa. Äänestyspäivänä kävi esimerkiksi ilmi, että Kiinan valtionyhtiöt olivat antaneet äänestysohjeita työntekijöilleen ja käskyn soittaa esimiehelleen, kun äänestys oli suoritettu.
Myös muita vaalivilppejä on raportoitu. Äänestyspaikoilla on mm. raportoitu äänien rekisteröintiä henkilöiltä, jotka ovat tuoneet mukanaan vain valokopion henkilöllisyystodistuksestaan. Toiset äänestäjät eri puolilta kaupunkia taas ovat kertoneet medialle, että he eivät saaneet äänestää, sillä rekisterien mukaan joku oli jo käynyt käyttämässä heidän äänensä.
Silminnäkijähavaintojen mukaan myös vanhuksia on viety bussikuljetuksella äänestyspaikoille ja heidän kämmeniinsä on kirjoitettu Kiina-mielisten ehdokkaiden vaalinumeroita. Hongkongin vaalien valvontakomissio onkin saanut äänestyspäivän kuluessa yli tuhat valitusta liittyen vaaleihin.
Toimittaja: Hannamiina Tanninen, Hongkong