Heinäkuu päättyy Suomessa helteisenä ja epävakaisena, kertoo Ilmatieteen laitos.
Kuumaa ja kosteaa ilmaa virtaa Suomeen idästä. Päivälämpötila kohoaa nopeasti hellelukemiin, ja 30 asteen rajan rikkoutuminen on jälleen todennäköistä. Myös sade- ja ukkoskuuroja on odotettavissa.
Ukkoskuurot voivat olla paikoin rankkoja ja salamointi voi olla runsasta. Kuurot ovat suhteellisen hidasliikkeisiä ja ne voivat jonoutua, joten niihin liittyy ukkospuuskariskin lisäksi myös rankkasateiden riski. Paikoin voi esiintyä myös suuria rakeita.
Suurimmat epävarmuudet torstain ukkostilanteessa liittyvät epävakaisen alueen saapumisaikatauluun ja voimakkaimpien ukkosten kehittymiseen.
– Epävakaisen alueen odotetaan saapuvan Pohjois-Karjalan eteläosiin noin puoliltapäivin, liikkuvan iltapäivän aikana maan keskiosien yli itään ja saapuvan Pohjois-Pohjanmaan länsiosaan illaksi. Erityisesti näillä alueilla ukkoset voivat järjestäytyä voimakkaiksi iltapäivän ja illan aikana, sanoo Ilmatieteen laitoksen ylimeteorologi Henri Nyman tiedotteessa.
Ukkosia on tiedossa myös perjantaina, kun rintamavyöhyke saapuu Suomeen etelästä aamun aikana. Salamointia ja paikoin rankkaa sadetta on odotettavissa perjantaina etenkin maan eteläosaan. Rintaman ajoitukseen sekä ukkospuuskien riskiin liittyy vielä merkittävää epävarmuutta.
Mikäli huomenna lämpötila nousee yli 30 asteen, on kyseessä 20 peräkkäinen yli 30 celsiusasteen ylitys peräkkäisinä päivinä. Helle-ennätys on mennyt tänä vuonna rikki reilusti. Aiempi ennätys oli vuodelta 1972, jolloin vastaavia päiviä oli kolmetoista.
Viikonlopun aikana ilman ennustetaan viilenevän hieman, kun kaikista kuumimman ilmamassan ennustetaan väistyvän Suomesta. Näin ollen on mahdollista, että 30 asteen ylitysten putki katkeaa viimeistään viikonloppuna.
Myös ensi viikko alkaa ennusteen mukaan epävakaisena, ja lämpimät ilmamassat ovat yhä Suomen yllä etenkin viikon alkupuoliskolla.
– Rankkasateiden ja voimakkaiden ukkosten riski on todennäköisesti myös ensi viikolla ajoittain koholla. Säätilan ennustaminen ensi viikon lopulle on kuitenkin suuressa mittakaavassakin hyvin haasteellista, sillä säämallit ovat keskenään tilanteesta varsin eri mieltä, sanoo päivystävä meteorologi Petteri Pyykkö.
Euroopan keskipitkien ennusteiden keskuksen ECMWF:n viikkoennusteiden mukaan 11. elokuuta alkava viikko ja sitä seuraava viikkokin olisivat lämpötiloiltaan keskimääräistä lämpimämpiä, joten äkillistä käännöstä kovin viileään säätyyppiin ei ole näkyvissä.





