Hallitus pui tänään ja huomenna valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) valmistelema ensi vuoden budjettiesitystä.
Valtiovarainministeriön ehdotus valtion vuoden 2026 budjetiksi toimeenpanee kevään puoliväliriihen linjauksia ja sisältää uusia sopeutustoimia. Tarkoitus on varmistaa Suomen velkasuhteen vakautuminen vaalikauden lopulla.
Budjettiehdotuksen loppusumma on 89,6 miljardia euroa, ja se on 9,9 miljardia alijäämäinen.
Ilman uusia sopeutustoimia julkisen talouden velka olisi valtiovarainministeriön kesäkuussa julkaiseman ennusteen perusteella nousemassa jo yli 90 prosenttiin suhteessa bruttokansantuotteeseen vuonna 2029. Velkaantumista ovat lisänneet muun muassa vaikea taloustilanne ja korkomenojen nousu.
Vuoden 2026 alijäämää pienentää kertaluonteisesti noin 2,3 miljardilla eurolla Valtion asuntorahaston jäljellä olevan kassan tulouttaminen valtion budjettiin rahaston lakkautuksen yhteydessä.
Tuloutus ei vähennä valtion ja julkisen talouden velkaantumista. Ilman tuloutusta alijäämä olisi 9,9 miljardia euroa, joka on noin 3,3 miljardia euroa kuluvaa vuotta vähemmän.
Leikkauksia ehdotetaan kehitysapuun, yritystukiin, kotoutumiskorvauksiin, Kela-korvauksiin ja tutkimusrahoihin. Veronkorotuksia voi olla odotettavissa ainakin tupakka- ja alkoholiveroon.
Riihessä on tarkoitus käsitellä myös perussuomalaisten ensimmäisen varapuheenjohtajan, kansanedustaja Teemu Keskisarjan keskiviikkoisia puheita Ylen A-studiossa.
Pääministeri Petteri Orpon (kok.) mukaan perussuomalaisten puoluejohdon viimeaikaiset puheet käsitellään yhdessä hallituspuolueiden kesken.
Orpo kirjoitti lauantaina viestipalvelu X:ssä, ettei budjettiriihi pääty ennen kuin perussuomalaisten puoluejohdon kohua herättäneistä kommenteista on keskusteltu.
Riikka Purra sanoi lauantaina Ylen Ykkösaamussa, että Keskisarjan puheet ovat hyväksyttäviä. Keskisarja muun muassa kutsui Afrikasta ja Lähi-idästä tulevia maahanmuuttajia ”heikkolahjaisiksi”.





