Antti Rinne HS:lle: En aio lähteä tästä minnekään

Puheenjohtajan mukaan sosialidemokraattien tähtäimessä on suurimman puolueen asema.

Sosialidemokraattien puheenjohtaja Antti Rinteen mukaan syy puolueen heikkoon kannatukseen on ollut ajautuminen paikoin väärälle arvoraiteelle, kun sosialidemokraatit olivat mukana moneen sattuneissa leikkauksissa.

– Puolue toimi tavalla, josta demariäänestäjät eivät meitä tunnistaneet, Rinne sanoo Helsingin Sanomille.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Puolueen yhtenäisyys vaatii vielä hänen mukaansa työtä. Rinne kertoo miettineensä vaalien jälkeen myös omaa rooliaan puolueen kärsimässä tappiossa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Olen laittanut kuitenkin itseni täysillä likoon enkä hirveästi mieti, mitä minulle tapahtuu. En aio lähteä tästä minnekään.

Nykyisen hallituksen toimet ovat hänen mukaansa sataneet suoraan Sdp:n laariin.

– Nyt on hyvä pöhinä kentällä käynnissä. Meillä on oikeudenmukainen ja reilu vaihtoehto sopeuttamispolitiikkaan. Tähtäimessä on suurimman puolueen asema.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos