Antti Rinne AL:ssa: ”Verotus on instrumenttina kokonaan käyttämättä”

Sdp:n puheenjohtajan mukaan hallitusohjelma ei kohtele tasapuolisesti hyvä- ja huono-osaisia.

Sosialidemokraattien puheenjohtaja Antti Rinne kertoo yllättyneensä Juha Sipilän (kesk.) hallituksen ohjelman rajuudesta. Leikkaustarpeita Sdp ei Rinteen mukaan kiistä, mutta puolue olisi kohdistanut ne toisin. Nyt hallitusohjelma ei hänen mukaansa kohtele tasapuolisesti hyvä- ja huono-osaisia.

– Perusideologinen väritys näyttää olevan, että puretaan julkista sektoria, kevennetään verotusta ja markkinat hoitavat loput. Aktiivisen, yrittäjähenkisen valtion rooli jää aika pieneksi, Antti Rinne sanoo Aamulehdessä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Rinteen mukaan ne suomalaiset, jotka eivät tarvitse tulonsiirtoja tai julkisia sosiaali- ja terveyspalveluja, olisivat voineet osallistua säästöihin verotusta muuttamalla.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Verotus on instrumenttina kokonaan käyttämättä.

Eniten hallitusohjelmassa näkyy Rinteen mielestä keskustan vaikutus, kun taas kokoomuksen kädenjäljen hän sanoo tunnistavansa talouspolitiikasta. Perussuomalaisten painotukset jäivät hänen mukaansa pieniksi ja Timo Soinin (ps.) valinta ulkoministeriksi antaa hänen mukaansa vastaavan viestin.

– Näyttää siltä, että Soini ja perussuomalaiset ikään kuin vapaaehtoisesti lähtivät apupuolueeksi.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos