Annika Saarikko IL:lle: EU-rahalla nopeat nettiyhteydet koko maahan

Keskustan puheenjohtaja käyttäisi EU-rahaa ensimmäisenä 5G-yhteyksiin ja kuitukaapeleihin.

Iltalehden haastatteleman keskustan puheenjohtajan, tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikon mukaan EU:n koronaelvytyspaketin rahaa tulisi käyttää toimivien nettiyhteyksien rakentamiseen, eli käytännössä 5G-yhteyksiin ja valokuitukaapeleihin. Saarikon mukaan rahoitusta kohdenneittaisiin tällöin kansalaisten tasa-arvon, yrittäjyyden, sote-palveluiden ja etätyön onnistumiseen.

– Kaikilla toive monipaikkaisesta etätyöstä ei ole onnistunut, koska yhteydet eivät ole riittävät. Jos nettiyhteydet eivät toimi, emme voi myöskään laskea peruspalveluja digitaalisuuden varaan, Saarikko toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Meidän mielestämme EU:n elvytyspaketin ykkössatsauksen pitää olla toimivat ja nopeat nettiyhteydet koko maassa. Se tarkoittaa käytännössä sitä, että me emme usko siihen, että ongelma ratkeaisi markkinaehtoisesti. Tähän pitää valtion tulla mukaan, Saarikko korostaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Saarikko ei ole vielä varma, budejtoiko hallitus EU:n elvytysrahan verkkoyhteyksien rakentamiseen vuodelle 2022 vai onko kyse vuosibudjetin ulkopuolisesta elvytysrahasta.

Elvytysrahaston pohjimmainen merkitys on kuitenkin hänen mukaansa tärkeä tiedostaa.

– Kaikki ymmärtävät, että sillä on paljon väliä, miten Euroopan talous toipuu. Suomessa tehtävistä tuotteista ja asioista kuusi kymmenestä menee Eurooppaan, Saarikko toteaa.

Mainos