Liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) sanoo, että VR:n raideliikenteen yksinoikeuksien päätyttyä lähtökohta on se, että kaikki liikenne kilpailutetaan, jos siihen käytetään veronmaksajien rahoja. Hän kommentoi aihetta Helsingin Sanomien haastattelussa.
Muutos on Bernerin mukaan valtava.
– Yhteiskunta hyötyy siitä, että kilpailutamme liikenteen, hän sanoo HS:lle.
Bernerin mukaan kilpailuttaminen parantaisi koko raideliikenteen hinnoittelun läpinäkyvyyttä. Hän sanoo HS:n haastattelussa, että ilman kilpailutusta on vaikea arvioida, saadaanko käytetyllä rahalla riittävä määrä liikennettä.
Berner väläyttää haastattelussa ajatusta siitä, että tulevaisuudessa raideliikenteen järjestämisestä voisivat vastata maakunnat yhteistyössä.
– Rakennamme edellytyksiä, että vaikkapa kolme maakuntaa voivat yhdessä kasvattaa työpaikka-alueita pyörittämällä liikennettä, joka ei tule Helsinkiin asti.