Työmarkkinapolitiikan nykytila huolettaa Ammattiliitto Prota. Liiton mukaan eneillään oleva työmarkkinakierros on osoittanut, että työehdoista sopiminen on murroksessa.
– Seurauksena keskitettyjen sopimusten lopettamisesta työnantajapuoli koordinoi kulissien varjoissa toimintaansa tiukasti, kun taas palkansaajapuolella olisi paljon tehtävää yhteistyön parantamiseksi, arvioi Ammattiliitto Pron puheenjohtaja Jorma Malinen tiedotteessa.
Hänen mukaansa tähän mennessä solmittujen sopimusten palkankorotukset osoittavat selvästi sen, että yksikään työnantajaliitto ei hyväksy uutta sopimusta ilman laajempaa työnantajapuolen siunausta.
– Neuvottelukierros etenee nyt aivan EK:n pelikirjan mukaan. Etelärannassa yhteistyö pelaa, kun taas me ammattiliitoissa olemme unohtaneet että joukossa on voimaa. Esimerkiksi paikallista sopimista työnantajaliitot ovat halunneet lisätä jokaisessa neuvottelupöydässä ainoastaan työnantajan direktio-oikeuden vahvistamisella.