Alkoholin myyntimäärät selvässä laskussa – IS: Utsjoella myydään silti 70,3 litraa alkoholia asukasta kohden

Lapissa alkoholia kulutetaan enemmän kuin muualla Suomessa.

Alkoholin kulutus on laskenut Suomessa viime vuosina. Vuoden 2007 myyntihuipusta, jolloin Suomessa myytiin 10, 5 litraa alkoholia yli 15-vuotiasta asukasta kohden, määrä on laskenut peräti 8,3 litraan. Ilta-Sanomat julkaisi THL:n aineiston perusteella kuntakohtaiset myyntitilastot. Karttakuvasta käy ilmi, että Lapissa alkoholia ostetaan muuta maata enemmän.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Utsjoella alkoholia myydään peräti 70,3 litraa asukasta kohden. Tämä selittyy osaksi matkustajaviennillä, sillä norjalaiset asioivat paljon Pohjois-Suomen kaupoissa ja ostavat edullisempia alkoholijuomia kotiin vietäväksi.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Helsingissä alkoholia myydään 9, Tampereella 8,6, Turussa 8,9 ja Oulussa 8,3 litraa alkoholia asukasta kohden. Alkoholin myynnissä on myös alueellisia eroja. yleisellä tasolla Itä- ja Pohjois-Suomessa alkoholia kulutetaan enemmän kuin Länsi- ja Etelä-Suomessa.

Viime vuosina moni maa on mennyt Suomen ohi alkoholin kulutuksen osalta. Kaikissa Baltian maissa ja suuressa osassa Keski-Euroopan maita alkoholia käytetään selvästi enemmän kuin Suomessa.

Mainos