AL: Samaa sukupuolta olevien vihkimisen voi tehdä myös salassa

Tuomiokapituli tai seurakunta eivät välttämättä saa tietää, jos pappi vihkii samaa sukupuolta olevan parin avioliittoon.

Samaa sukupuolta olevien vihkimisen voi halutessaan tehdä salassa. Asiasta kertoo Lännen Media, jonka uutisen on julkaissut muun muassa Aamulehti.

Tilanne tulisi lehden mukaan eteen, jos pariskunta hakee avioliiton esteiden tutkinnan suoraan maistraatilta ja pappi vie vihkimisilmoituksen maistraattiin eikä kirkkoherranvirastoon. Väestötietojärjestelmään ei kerätä vihkijän tietoja, joten seurakunta ei voisi saada selville, että vihkimisen on suorittanut sen palkkalistoilla oleva pappi.

Mainos - sisältö jatkuu alla
Mainos - sisältö jatkuu alla

Tampereen hiippakunnan lakimiesasessori Jorma Juutilainen vahvistaa, ettei tuomiokapituli saa pappien suorittamista vihkimisistä virallisia ilmoituksia tai raportteja.

– Se tapa, jolla ne tulisivat meidän tietoomme, ovat kantelut tai jos asiat nousevat vaikkapa julkisuuden kautta esiin, Juutilainen sanoo LM:lle.

Toistaiseksi ainoastaan Helsingissä on kanneltu samaa sukupuolta olevien vihkimisestä. Muualla maassa kanteluita ei LM:n mukaan ole tehty.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos