TAI TF-X Ankarassa testeissä. Dimir Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Espanja harkitsee tätä KAAN-hävittäjää hylättyään F-35:n

Kiinnostus liittyy puolustussektorin kasvavaan yhteistyöhön Turkin kanssa.
MAINOS (artikkeli jatkuu alla)

Espanjan kerrotaan harkitsevan Turkin kehitteillä olevan viidennen sukupolven KAAN-hävittäjäjärjestelmän hankintaa hyllytettyään elokuussa suunnitelman amerikkalaisten F-35-hävittäjien hankkimiseksi. Niillä on määrä korvata vuosina 1985-90 hankitut ja jo vanhentuneet EF-18A/B+ ja 18M/BM Hornet hävittäjät.

Väitetty kiinnostus KAANiin liittyy puolustussektorin kasvavaan yhteistyöhön Turkin kanssa. Turkkilaiset puolustusyhtiöt osallistuivat näkyvästi Madridin puolustusalan messuille toukokuussa 2025, ja heinäkuussa Airbus allekirjoitti hankintasopimuksen enintään 30:n Turkish Aerospace Industries Hürjet-suihkuharjoituskoneen hankinnasta Espanjan ilmavoimille.

Odottaessaan ranskalais-saksalais-espanjalaisen FCAS-hävittäjäohjelman tuottamaa järjestelmää, jonka pitäisi tulla käyttöön 2040-luvulla, tai jotain muuta eurooppalaista uuden sukupolven hävittäjää, Espanja selvittää KAANin hankintaa ainakin väliaikaisratkaisuksi. Espanjan puolustusministeriö ei ole ilmoittanut asiasta virallisesti, mutta ei kielläkään El Economistan väitettä.

Madridin luopumiseen F-35-järjestelmän hankinnasta vaikuttivat tiettävästi Espanjan hallituksen kieltäytyminen puolustusmäärärahojen nostosta viiden prosentin tasolle bruttokansantuotteesta, kiistetyt väitteet F-35:n tappokytkimestä sekä konetyypin hinnan nousu, joka on laimentanut hankintaintoa myös Sveitsissä, Portugalissa ja Kanadassa.

TAI alkoi kehittää parikymmenmetristä KAAN-hävittäjäänsä vuonna 2016 Turkin ilmavoimien F-16:n korvaajaksi. Ohjelma sai vauhtia vuonna 2019, kun Yhdysvallat pudotti Turkin pois F-35-ohjelmasta sen hankittua S-400-ilmatorjuntajärjestelmän Venäjältä. Viime vuonna TAIn edustaja väitti KAANin olevan parempi kuin F-35 viitaten kaksimoottorisuuteen sekä sen kymmenen tonnin kuormauskykyyn verrattuna F-35:n kahdeksaan tonniin.

KAANin ensimmäinen prototyyppi teki ensilentonsa helmikuussa 2024. Konetyypin odotetaan tulevan käyttöön 2030-luvulla. Turkin lisäksi Indonesia on hankkimassa 48 konetta ja Saudi-Arabia ilmaisi tammikuussa 2025 kiinnostuksensa 100 koneen hankintaan.

MAINOS (sisältö jatkuu alla)
Uusimmat
MAINOS (sisältö jatkuu alla)
MAINOS

Hyvä Verkkouutisten lukija,

Kehitämme palveluamme ja testaamme uusia sisältöformaatteja erityisesti mobiililaitteille. Haluaisitko osallistua testiin tässä ja nyt? Se vie vain muutaman minuutin.

(Uusi sisältö aukeaa painiketta klikkaamalla)