Kansalaisaloite kieltäisi kokonaan vuokrattavat sähköpotkulaudat

Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun sähköpotkulaudat yritetään kieltää Suomessa.
Kaksi henkilöä sähköpotkulaudan kyydissä Helsingissä 31. toukokuuta 2025. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN
Kaksi henkilöä sähköpotkulaudan kyydissä Helsingissä 31. toukokuuta 2025. LEHTIKUVA / VESA MOILANEN

Kansalaisaloitteen tekijöiden mielestä toukokuussa päätetyt lakimuutokset eivät käytännössä vaikuta vuokrattavien sähköpotkulautojen suurimpiin ongelmiin, joita ovat jalkakäytävien turvallisuus, päihtyneenä ajaminen, alaikäiset lautailijat ja kyysääminen.

– Liikenneturvallisuutta jalkakäytäville ajavat kansalaiset hakevat ratkaisua täyskieltoon tähtäävällä kansalaisaloitteella. Kyseessä on ensimmäinen kerta, kun vuokrasähköpotkulaudat yritetään kieltää Suomessa, aloitteen tekijät toteavat.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Vuokrattavat sähköpotkulaudat aiheuttavat vaaratilanteita kaupunkien jalkakäytävillä ja ajoradoilla. Viikonloppuisin sairaaloiden päivystykset paikkaavat laudalla kaatuneita sekä sivullisia, jotka vahingoittuvat holtittoman sähköpotkulautailun seurauksena. Tapaukset ovat johtaneet myös kuolemiin.

Niin ikään aloitteen tekijät toteavat, että viimeisimmät lakimuutokset eivät vaikuta vuokrapotkulautojen ongelmiin käytännössä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Jalkakäytävillä ajaminen jatkuu, onnettomuudet lisääntyvät, eivätkä kaupunkien kadut ole enää turvallisia paikkoja näkövammaisille, liikuntavammaisille, pienille lapsille tai vanhuksillekaan.

Kansalaisaloite on auki 2. marraskuuta asti.

 

Mainos