Lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarisen mukaan lasten vähenemisestä on keskusteltu liian yksilö- ja perhekeskeisesti.
– Itsekin toistan, miksi ihmiset haluavat tai eivät halua lapsia, miten heidän lasten saamistaan voitaisiin tukea ja millaisia esteitä perheellistymisen tiellä on. Lasten merkityksestä yhteiskunnan ja yhteisöjen jäseninä ei puhuta juuri ollenkaan, Pekkarinen kirjoittaa Helsingin Sanomissa julkaistussa kolumnissaan.
Pekkarinen kertoo, että tärkeimpänä syynä päätökselle yrittää saada lapsia ihmiset pitävät sitä, että lapsen saaminen tuo vanhemmilleen elinikäisen ilon.
– Tästä ilosta puhutaan ani harvoin. Itse ajattelen, että lapset tuovat iloa muillekin kuin vanhemmilleen – sukulaisilleen, ystävilleen ja naapureilleen, koko maailmalle. Siksi puolustan niin hanakasti lasten oikeutta näkyä ja kuulua yhteiskunnassa, ravintoloissa, hiekkarannoilla ja juhlissa.
Lapsista on hänen mukaansa tullut yhä yksityisempi asia.
– Jos lapset saisivat osallistua avoimemmin yhteiskuntaan, heistä tulisi normaali osa ihmisten arkea, ja lapsiperheen perustamiseen liittyvät epäilykset hälvenisivät. Vanhempien uupumus voisi helpottua, kun yhä useampi viettäisi aikaa lasten kanssa. Samalla ihmisten hyvinvointi lisääntyisi, Pekkarinen kirjoittaa.
Hän toteaa, että ihmisten lapsitoiveiden toteutuessa Suomen syntyvyys olisi vuosisadan alun tasolla.
– Voisimme unohtaa puheet kestävyysvajeesta ja huolen huoltosuhteen murentumisesta. Syntyvyydessä on kuitenkin kyse suuremmista asioista kuin hyvinvointivaltion pelastamisesta, hän kirjoittaa.