Vaikka uimahalleihin ollaan pääosin tyytyväisiä, erityisesti epähygienia, liian hitaat uimarit ja maahanmuuttajapoikien meluisuus ärsyttävät, kertoo Helsingin Sanomat.
HS toteutti kyselyn yhteistyössä sosiaali- ja terveyspolitiikan professori Juho Saaren kanssa. Kyselyn perusteella on hahmotettavissa kolme teemaa, jotka erityisesti vaivaat ihmisiä uimahalleissa.
Hyvin moni nosti esiin epärytmisyyden altaassa. Nopeilla radoilla on liian hitaita uimareita ja päinvastoin. Monesti kyse on rinnakkain uivista tai vesijuoksevista ihmisistä. Saaren mukaan tällaisten uimareiden kuvailuun käytettiin kyselyssä rumiakin sanoja.
Toinen keskeinen ongelma on epähygienia. Kaikki eivät peseydy kunnolla tai kastele hiuksiaan. Jotkut tulevat saunaan uimahousuissa. Moni vastaaja nosti esiin myös vahvat tuoksut ja hajuvedet, jotka koetaan häiritseviksi erityisesti pukuhuoneissa.
Kolmas haaste liittyy sosiaalisiin normeihin. Naisvastaajista osa kokee joutuneensa uimahallissa miesten ei-toivottujen katseiden kohteeksi. Osa puolestaan koki, että heidän kehonrauhaansa on loukattu.
Epäkohtelias käytös ilmenee vastaajien mukaan liiallisena löylynheittona tai niin, että ruuhka-aikana ei anneta muille tilaa altaassa.
Keskeinen ongelma on myös meluisuus. Mekastusta ja kovaäänistä nauramista ei pidetä hyväksyttävänä, koska uimahalleihin tullaan rauhoittumaan. Saaren mukaan erityisesti nuoret maahanmuuttajataustaiset pojat saivat palautetta äänekkyydestään altailla.