Useita poliiseja loukkaantunut Ruotsin mellakoissa

Väkivaltaisuudet alkoivat islaminvastaisen puolueen mielenosoituksen seurauksena.
Ruotsissa on ollut väkivaltaisia mellakoita useilla paikkakunnilla torstain ja perjantain aikana. LEHTIKUVA / AFP Kicki Nilsson
Ruotsissa on ollut väkivaltaisia mellakoita useilla paikkakunnilla torstain ja perjantain aikana. LEHTIKUVA / AFP Kicki Nilsson

Ruotsissa on leimahtanut väkivaltaisia mellakoita useassa kaupungissa sen jälkeen, kun islaminvastaisen puolueen Stram Kursin kannattajat järjestivät torstaina mielenosoituksen, jossa heidän oli tarkoitus polttaa Koraani.

Stram Kursin tanskalainen perustaja Rasmus Paludan oli paikalla torstaina Tukholman Rinkebyssä mielenosoituksessa, joka alkoi rauhallisesti mutta muuttui väkivaltaiseksi Koraanin polttamisen tai sen aikomisen seurauksena. Levottomuuksia on kerrottu olleen torstain ja perjantain aikana myös Norrköpingissä ja Linköpingissa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Sosiaalisessa mediassa on levinnyt videoita, joissa mellakoitsijat heittelevät kiviä ja ilotulitteita ja hajottavat poliisiautoja. Paikalla on kerrottu olleen useita satoja ihmisiä.

– Ilmapiiri on ollut aggressiivinen ja poliisia vastaan on hyökätty tapahtumapaikalla, poliisin tiedottaja kertoi Ruotsin yleisradio SVT:lle.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Poliisi kertoo ottaneensa kiinni useita henkilöitä epäiltynä väkivaltaisesta mellakoinnista. Joidenkin lähteiden mukaan yhteensä jopa kahdeksan poliisia on loukkaantunut eri mellakoissa poliisiin kohdistuvien väkivaltaisuuksien johdosta.

– Tuomitsen jyrkästi väkivallan, joka nyt kohdistuu poliisiin ja suureen yleisöön Örebrossa. Eilen ja yöllä näimme samanlaisia ​​kohtauksia Linköpingissä ja Norrköpingissä. Useita poliiseja on loukkaantunut työskennellessään palveluksessaan demokraattisten oikeuksien puolustamiseksi, Ruotsin pääministeri Magdalena Andersson kirjoittaa lausunnossaan, kertoo Aftonbladet.

Andersson paheksuu mellakoihin osallistuneiden lisäksi myös Rasmus Paludanin toimintaa, jolla hän Anderssonin mukaan pyrkii yllyttämään ihmisiä toisiaan vastaan.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos