Hallituksen tänään tekemät päätökset ravintoloiden rajoitusten jatkumisesta ovat iso pettymys alan yrittäjille, kertoo matkailu- ja ravintola-alan etujärjestö Mara.
Hallitus päätti tänään jatkaa ravintolarajoituksia nykymuodossaan 14. helmikuuta asti.
– Valtioneuvosto jättää ravintoloiden ankarat rajoitukset voimaan vielä kahdeksi viikoksi ja yökerhojen osalta koko helmikuuksi. Rajoitukset eivät ole tartuntatautilain kannalta välttämättömiä eikä oikeasuhtaisia, toteaa Maran toimitusjohtaja Timo Lappi tiedotteessa.
Ruokaravintolat saavat anniskella kello 20 asti ja olla auki kello 21 asti. Anniskelupainotteiset ravintolat voivat anniskella kello 17 asti, ja niiden tulee sulkea ovensa kello 18.
Maran mukaan anniskeluun keskittyvien ravintoloiden rajoitukset tarkoittavat käytännössä sulun jatkumista pubien, karaokeravintoloiden ja yökerhojen osalta.
– Päätös osoittaa, että valtioneuvosto ei välitä toimialamme yrittäjien ja työntekijöiden erittäin tukalasta asemasta. Tämä päätös turhauttaa yrittäjiä ja vähentää uskoa päätöksenteon legitimiteettiin, Lappi toteaa.
Valtioneuvosto päätti jatkaa erittäin ankaria ravintolarajoituksia nykymuodossaan 14.2. asti. Rajoituksille ei ole laillisia perusteita. MaRa kantelee eduskunnan oikeusasiamiehelle niin ruokaravintoloiden kuin anniskelupainotteisten ravintoloiden osalta. https://t.co/FRSwQkbC4D
— MaRa ry (@wwwMaRafi) February 2, 2022