Petteri Orpolta onnittelut Roberta Metsolalle

Suomi-yhteyden omaavasta naisesta tuli Euroopan parlamentin kaikkien aikojen nuorin puhemies.
Roberta Metsola on EU-parlamentin uusi puhemies. LEHTIKUVA / AFP Patrick Hertzog
Roberta Metsola on EU-parlamentin uusi puhemies. LEHTIKUVA / AFP Patrick Hertzog

Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo onnittelee Euroopan parlamentin uutta puhemiestä Roberta Metsolaa Twitterissä. Myös muun muassa eduskunnan puhemies Anu Vehviläinen on twiitannut onnittelunsa.

Maltalainen Roberta Metsola, 42, valittiin tänään parlamentin uudeksi puhemieheksi ensimmäisellä kierroksella. Hän sai vaalissa 458 ääntä yhteensä 690 äänestä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Metsola on parlamentin kaikkien aikojen nuorin puhemies ja ensimmäinen nainen tehtävässä 20 vuoteen. Hän edustaa Maltan kansallispuoluetta, joka kuuluu kokoomuksen kanssa samaan EPP-ryhmään. Metsola johtaa parlamentin työtä vuoden 2024 EU-vaaleihin asti.

Metsola on toiminut europarlamentaarikkona vuodesta 2013 lähtien. Hän on naimisissa suomalaisen Ukko Metsolan kanssa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Parlamentin edellinen puhemies, italialainen David Sassoli menehtyi viime viikolla.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos