Talven pakkasennätys rikottiin aamulla Inarissa, kertoo Ilmatieteen laitos Twitterissä. Ivalon lentoasemalla mitattiin aamulla 35.8 astetta pakkasta ja pakkanen kiristyy edelleen.
Aiempi pakkasennätys on mitattu tämän vuoden tammikuussa, kun Utsjoella lämpötila laski 27. ja 28. päivänä –38,8 asteeseen, kertoo Foreca.
Ilmatieteen laitoksen mukaan yhteensä kymmenen mittausasemaa on jo päässyt 30 pakkasasteen alapuolelle. Ilmatieteen laitos on antanut Koillis-Lappiin pakkasvaroituksen tapaninpäivästä seuraavaan aamuun.
Pakkaslukemia nähdään päivän aikana koko maassa, mutta tapaninpäivän jälkeen sää muuttuu nopeasti lauhemmaksi. Huomisesta alkaen seuraavaa pakkaspäivää ei Forecan mukaan ole näköpiirissä maan etelä- ja keskiosassa.
Klo 8.00 Inarissa (Ivalo lentoasema) lämpömittari osoitti -35,8 asteen lukemia. Lisäksi yhdeksän muuta asemaa päässyt jo -30 asteen alapuolelle. Pakkanen pysyttelee näissä lukemissa sunnuntaille asti. #talvi #joulu
#pakkanen— Ilmatieteen laitos (@meteorologit) December 26, 2020