HUSin Lasse Lehtonen IL:lle: Toinen aalto voitaisiin välttää

Sairastuneiden nuoruus ja testaamisen tehokkuus ovat Husin mukaan pitäneet epidemiatilanteen vakaana.

Koronaviruksen toiselta aallolta säästyminen on Suomessa mahdollista, arvioi Helsingin ja Uudenmaan sairanhoitopiiri Husin diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen. Lehtonen kertoo Iltalehdelle, että epidemiatilanne on pysynyt vakaana viimeisen kuukauden aikana.

– Elokuun alussa olin aika huolissani, kun tartuntamäärät lähtivät nousuun. Nyt ne ovat pysyneet hyvin vakaina viisikin viikkoa, joskin yksittäisiä tartuntaryppäitä on tullut Jyväskylässä ja Kuhmossa, Lehtonen toteaa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Koronatilanne on Lehtosen mukaan pysynyt hyvänä, koska tartunnat ovat kohdistuneet nuoreen ikäryhmään, samalla kun iäkkäät ja riskiryhmät on onnistuttu eristämään ja suojelemaan.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Lisäksi tärkeää on tehokas testaus ja etenkin Suomeen tulevien matkailijoiden testaus.

– Yksi syy miksei meille ole tullut paljon tartuntoja, on kylmästi se tosiasia, että matkailu on ollut aika vähäistä. Jos matkailua avataan enemmän tai halutaan Lappiin matkailijoita, sen ympärille pitäisi luoda tosi hyvä testaus- ja kontrollijärjestelmä, jotta se olisi turvallista, Lehtonen arvioi.

Lehtonen muistuttaa, että uusia tartuntaryppäitä voi tulla, kun ihmisten väliset kontaktit lisääntyvät. Ohjeiden noudattaminen on siis edelleen tärkeässä roolissa.

Mainos - muuta luettavaa
Mainos