Ben Zyskowicz: Tässä kiistassa Antti Rinne saa täyden tukeni

Kokoomusedustaja toivoo, että pääministeri puolustaa palkansaajaa budjettiriihessä.

Kokoomuksen kansanedustaja Ben Zyskowiczin mukaan tavallisten palkansaajien verotus on lähestyvän budjettiriihen tärkein asia.

– Jos hallitus ei päätä palkansaajien verotuksesta mitään uutta, on tavallisten ahkerien ja keskituloisten suomalaisten verotus kiristymässä noin 250 miljoonalla eurolla vuodessa, Zyskowicz sanoo Verkkouutisten BenTV:ssä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän viittaa kilpailukykysopimukseen liittyviin muutoksiin, jotka nostavat palkansaajien tuloveroprosenttia noin puolella prosenttiyksiköllä, jos hallitus ei tee kevennyksiä verotukseen.

Pääministeri Antti Rinne (sd.) on luvannut, että palkansaajien ostovoimaa ei leikata.

– Tämähän on hyvä kanta. Se edellytäisi sitä, että hallitus tulee vastaan ja keventää näiden ihmisten verotusta 250 miljoonalla eurolla, Zyskowicz toteaa.

– Eli mä kannustan Antti Rinnettä. Go Antti, go!

Hallituksessa on kuitenkin syntynyt erimielisyyttä veronkevennyksistä.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Paha juttu on se, että valtiovarainministeri Mika Lintilä (kesk.) on sanonut, ettei hallitus ole tekemässä mitään verovastaantuloja, eikä siihen ole mitään rahoja olemassa.

Hallituspuolueet kokoontuvat syyskuussa budjettiriiheen päättämään valtion ensi vuoden talousarviosta.

– Nyt nähdään. Minä ja kokoomus tietysti ajamme sitä, että nimenomaan kevennetään eli vastaantullaan ja annetaan tavallisille ja ahkerille suomalaisille palkansaajille se 250 miljoonaa euroa, jolla estetään heidän verotuksen kiristyminen, Zyskowicz sanoo.

Mainos