Maanantaista on tulossa kylmä ja läntisessä Suomessa myös luminen, kertoo Ilmatieteen laitos. Myös tuuli voimistuu.
Länsi- ja itäosassa maata on vielä alkupäivästä voimassa pakkasvaroitus, sillä lämpötilat liikkuvat 20 ja 30 pakkasasteen välillä. Pohjoisessa kireää pakkasta on luvassa koko päivän, enimmäkseen 20 ja 35 asteen haarukassa. Pilvisyys alkaa lisääntyä idässä aamupäivästä alkaen ja samalla myös lämpötila kohoaa 10 ja 20 pakkasasteen välimaastoon.
Lännessä lämpötila on päivällä enimmäkseen viiden ja viidentoista miinusasteen välillä. Iltapäivällä alueelle iskee lumipyry, joka muuttaa ajokelin Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa ja Kanta-Hämeessä erittäin huonoksi. Liikenteessä voi esiintyä suuria häiriöitä ja onnettomuusriski nousee huomattavaksi.
Liikennesää on myös lumipyryn vuoksi huono Pirkanmaalla, Satakunnassa, Pohjanmaalla sekä Etelä-Pohjanmaalla.
https://www.youtube.com/watch?v=3myHr0qTRXM
#Paukkupakkaset vaihtuvat huomenna #lumipyry'yn! Lunta tulee kohtalaisen, puuskissa navakan tuulen kera keskiviikkoaamuun mennessä maan keskiosassa 5-10cm, etelässä 10-20cm. #Ajokeli muuttuu etelässä erittäin huonoksi. Muistetaan #turvaväli ja #sumuvalo! #sää #ajokeli pic.twitter.com/6KaTZjzQ3b
— Ilmatieteen laitos (@meteorologit) January 27, 2019