Opetusministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) pitää varhaiskasvatusta hyvänä keinona maahanmuuttajien kotouttamisessa. Hänen mukaansa erityisesti kielenopetus varhaiskasvatuksen aikana parantaisi maahanmuuttajien mahdollisuuksia myöhemmissä opinnoissaan.
– Uudistuksen tärkeimpiä perusteluita on se, että nykyinen järjestelmä ei tue lasten osallistumista varhaiskasvatukseen maahanmuuttajien kohdalla, jotka kuitenkin hyötyisivät siitä kaikkein eniten. Sitä kautta lapset oppisivat kieltä ennen koulupolun alkua, ministeri sanoo Helsingin Sanomissa.
Kesäkuussa hyväksytyn varhaiskasvatuslain sisältämät uudistukset tulevat voimaan syyskuun alussa.
Grahn-Laasonen ei halua pakottaa maahanmuuttajien lapsia varhaiskasvatukseen Tanskan mallin mukaan. Tanskassa niin sanotuilla ghettoalueilla perheiden on laitettava lapsensa jo yksivuotiaina päiväkotiin lapsilisien menettämisen uhalla.
Opetusministeri kuitenkin asettaisi varhaiskasvatuksen vahvemmin osaksi perheen kotoutumissuunnitelmaa.
– Tutkimusten mukaan varhaiskasvatus on vaikuttavaa lasten oppimisen ja myöhemmän kehityksen tukea. Se mahdollistaa esimerkiksi oppimisvaikeuksien aiemman tunnistamisen ja avun.
Grahn-Laasosen mukaan maahanmuuttajataustaisten vähäistä määrää lukioissa ja korkeakouluissa ei saa jättää huomiotta.
– Ministeriöön on kantautunut esimerkkejä jopa siitä, että vain kielitaidon puutteen vuoksi nuoria on ohjattu lukiosta pois. Pitäisi toimia toisin päin: antaa lisätukea kielen oppimiseen, opetusministeri toteaa.
Tästä olen ylpeä: yli 12 000 viisivuotiasta saa tänä syksynä varhaiskasvatusta maksuttomasti. Tavoitteena on saada useampia lapsia varhaiskasvatuksen piiriin ja kerätä tietoa mahdollista esiopetuksen laajentamista varten. ❤️ https://t.co/hqdp9khZb6
— Sanni Grahn-Laasonen 🇺🇦 (@sannigrahn) August 1, 2018