PS:n Sami Savio: Aikaistettu esiopetus lyhentää leikki-ikää

Kansanedustajan mukaan koulutusputken ei pitäisi alkaa jo viisivuotiaana.

Kansanedustaja Sami Savio (ps.) ei laittaisi viisivuotiaita lapsia pakolliseen esiopetukseen. Kansanedustajan mukaan aikaistettu esiopetus lyhentäisi leikki-ikää ja kaventaisi perheiden valinnanvapautta lastenhoidossa.

Kaksivuotista esiopetusta on esittänyt esimerkiksi Opetusalan ammattijärjestö (OAJ). Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi aloitteen kaksivuotisesta esiopetuksesta puoluekokouksessaan kesäkuussa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

– Oppiminen on erittäin tärkeää, mutta pitkän koulutusputken ehtii varsin mainiosti aloittaa hieman myöhemminkin, Savio toteaa tiedotteessa.

Mainos - sisältö jatkuu alla

Hän toivoo rauhallisuutta uudistusten kanssa, sillä uuden varhaiskasvatuslain vaikutuksista ei ole vielä varmuutta.

– Päiväkodeissa on pulaa osaavasta henkilökunnasta jo nykyisillä lapsimäärillä, eikä tilanne nykyistä pidemmän pakollisen esiopetuksen myötä ainakaan paranisi.

– Esityksessä näkyykin vahvasti yhden ammattijärjestön harjoittama edunvalvonta lapsen näkökulman jäädessä taka-alalle. Tämä on hyvin valitettavaa, sillä lasten etu on myös yhteiskunnan etu, Savio sanoo.

Mainos