Egyptissä perjantaina tehdyssä terrori-iskussa on kuollut peräti 305 ja loukkaantunut 128 ihmistä, kertoo CNN. Egyptin valtionsyyttäjän mukaan kuolleista 27 on lapsia.
Tämänhetkisen tiedon mukaan noin 25-30 aseistautunutta terroristia hyökkäsi suufilaiseen al-Rawdahin moskeijaan. He saapuivat paikalle katumaastureilla ja heillä oli automaattiaseet.
Maastopukuiset ja pitkäpartaiset terroristit asemoituivat moskeijan edustalle ja sen sisäänkäynneille. Henkiinjääneiden mukaan hyökkäys alkoi massiivisella tulituksella ja räjähdyksillä. Tämän jälkeen osa terroristeista siirtyi sisään moskeijaan. Heistä ainakin yhdellä oli mukanaan terroristijärjestö Isisin lippu.
Terroristien kerrotaan myös järjestäneen väijytyksiä paikalle saapuneille ambulansseille ja tulittaneen myös niitä.
Egypti on julistanut maahan kolmen päivän maansurun. Egyptin presidentti Abdel Fattah al-Sisi on vannonut, että iskuun tullaan vastaamaan raa’alla voimalla ja että maa tulee ottamaan tekijät kiinni. Maan ilmavoimat ovat jo tehneet iskuja terroriteossa käytettyjä ajoneuvoja ja terroristien tukikohtia vastaan.
Suufilaisuus on islamin mystinen suuntaus, jota osa jihadisteista pitää harhaoppisuutena. Terroristijärjestö Isis ei ole vielä ottanut vastuuta iskusta siinä käytetyistä tunnuksista huolimatta.