Rikoslain mukaan kukaan ei saa ryhtyä seksuaaliseen suhteeseen tai tekoon alle 16-vuotiaan lapsen kanssa. Poikkeuksena lain mukaan on iältään tai henkiseltä ja fyysiseltä kehitykseltään lähellä toisiaan olevien nuorten välinen seksisuhde, silloin kun siihen on molemminpuolinen suostumus.
Perussuomalaisten kansanedustaja Mika Niikko katsoo hallitukselle osoittamassa kirjallisessa kysymyksessään, että suojelun tarve ei rajoitu vain alle 16-vuotiaisiin, vaan myös sitä vanhempiin alle 18-vuotiaisiin nuoriin.
– 16- tai 17-vuotias on yhtä lailla suojelun tarpeessa itseään vanhempien henkilöiden seksiin liittyviltä ehdotuksilta, Niikko kirjoittaa.
Hän on huolissaan erityisesti netissä ja puhelimitse tapahtuvasta lisääntyneestä seksuaalisesta häirinnästä.
Niikko vertaa Euroopan ja Suomen tilannetta Yhdysvaltoihin, missä hänen mukaansa kahdessakymmenessä osavaltiossa suojaikäraja on 17 tai 18 vuotta.
– Mikäli haluamme suojella lapsiamme yhä lisääntyvältä aikuisten seksuaaliselta hyväksikäytöltä, jota on viime aikoina tapahtunut erityisesti internetin kautta, meidän on tarvittaessa harkittava seksin suojaikärajan korottamista, Niikko katsoo.
Hän penääkin hallitukselta vastausta siihen, mihin toimiin se aikoo ryhtyä, jotta seksin suojaikärajan riittävyys varmistetaan.
– Miten hallitus aikoo varmistaa sen, että nykyisen suojaikärajan jo ylittäneet nuoret tulevat suojelluiksi hyväksikäytöltä, Niikko kysyy.